• اسلاید1
  • 1

حوادث قو سیاه ، مانند رکود اقتصادی و همه گیر شدن ، مسیر دولت ها ، اقتصاد و مشاغل را تغییر می دهد و در حقیقت مسیر تاریخ را تغییر می دهد. مرگ سیاه در دهه 1300 سیستم فئودالی دیرینه در اروپا را شکست و قرارداد کار مدرن تری را جایگزین آن کرد. تنها سه قرن بعد ، یک رکود اقتصادی عمیق - به لطف جنگ 100 ساله بین انگلیس و فرانسه - یک حرکت بزرگ نوآوری را آغاز کرد که بهره وری کشاورزی را به طور بنیادی بهبود بخشید.

و در ده های اخیر ، همه گیري SARS در سالهای 2002-2004 رشد شهابی یک شرکت تجارت الکترونیکی کوچک آن زمان به نام علی بابا را تحت تأثیر قرار داده و به استقرار آن در خط مقدم خرده فروشی در آسیا کمک کرد. این رشد با اضطراب زمینه ای در مورد مسافرت و ارتباط انسانی تقویت می شود ، شبیه آنچه امروز با Covid-19 می بینیم. بحران های مالی سال 2008 نیز عوارض جانبی مخرب/سازنده خود را ایجاد کرد. محبوبیت Airbnb و Uber در سراسر غرب افزایش یافت ، زیرا بحرانهای زیرمجموعه به معنای پس انداز و درآمد کمتری برای توده مردم بود با دو برابر شدن این روند ، مدل های تجاری بازی های ویدیویی نیز به سرعت تغییر کردند ، به لطف نکسون در آسیا و کینگ در غرب ، در سال 2011 شاهد ظهور مدل کسب و کار رایگان برای بازی بودیم.

باوجود Covid-19 ، در حال حاضر علائم اولیه تغییر در رفتار مصرف کنندگان و مشاغل را مشاهده می کنیم. کار از راه دور به طور یکسان توسط شرکت های فناوری و غیر فناوری تشویق می شود ، سودآوری شرکت هواپیمایی تحت تاثیر اختلال در صنعت گردشگری کاهش یافته و زنجیره های تأمین در جهان مختل شده است. برخی از این تغییرات پاسخ مستقیم و کوتاه مدت به بحران ها است و پس از مهار Covid-19 به سطح منظم باز می گردد. با این حال ، برخی از این تغییرات ادامه خواهد داشت ، و یک اختلال دیجیتالی طولانی مدت ایجاد می کند که برای دهه های آینده کسب و کارها را شکل می دهد.

سه بعد تأثیر

بیماری های همه گیر تأثیر مستقیمی بر ابعاد بیولوژیکی ، روانشناختی و اقتصادی دارند. شدت آن بسته به میزان مرگ و میر و میزان بیماریزا در بدن و همچنین مدت زمان انتشار آن متفاوت است.

تأثیر بیولوژیکی این ویروس سریع افزایش یافته و بیشترین آسیب را برای سالمندان داشته است. تأثیر روانی را می توان در بازارهای سهام در سراسر جهان مشاهده کرد - سرمایه گذاران نسبت به آینده اعتماد به نفس کافی ندارند زیرا اطلاعات در مورد انتشار Covid-19 و تأثیر آن بر بهره وری جهانی در بهترین حالت ناقص و در بدتر از آن نادرست است. با كاهش محدودیت ارتباطات انسانی و آزادی سفر ، جمعیت جهانی نیز با تأثیر روانی روبرو است ، با روحیه پایین و انزوای بیشتر. آخرین ، اما قطعاً کمترین ، تأثیر اقتصادی قابل توجهی بوده است. در کوتاه مدت ، عرضه کالاهای اساسی مختلف مختل شده و تقاضا برای محصولات و خدمات مختلف کاهش یافته است. اگر این ادامه یابد ، Covid-19 به خوبی می تواند بر تولید ناخالص داخلی جهانی تأثیر منفی بگذارد.

نوآوری طولانی مدت و تغییرات در روند زمانی ایجاد می شود که مصرف کنندگان و مشاغل با جدیت سعی در عادی سازی تأثیر بر ابعاد روانی و اقتصادی دارند - به شرطی که مهار مهار شود و تأثیر بیولوژیکی برطرف شود. مطالعه بیش از 50 استارتاپی که از طریق لنزهای این چارچوب در زمان بحران های جهانی مقیاس بندی شده اند ، ابهامات را روشن می سازد.. برای شروع ، یک رکود اقتصادی معمولاً منجر به تسریع در تغییر مدل کسب و کار ، کاهش هزینه های خدمت و قیمت ها می شود. از طرف دیگر ، بیماری های همه گیر دسته های کاملاً جدیدی از کسب و کار را ممکن می سازند. همچنین کاملاً واضح است که هردوی شیوع کووید 19 و رکود اقتصادی در حالی که علل مستقیم نوآوری هستند تسریع کننده آن هستند ، یعنی استارتاپ ها و ایده های تجاری که گاها در حاشیه بودند به لطف یک رویداد خاص قو سیاه محبوبیت بیشتری کسب کردند. با در نظر گرفتن این یادگیری ها و چارچوب ها ، در زیر سه نوآوری کلان وجود دارد که می توان انتظار داشت پس از Covid-19 باقی بمانند.

زنجیره های تأمین در اکوسیستم های انعطاف پذیر ادغام می شوند

مدتهاست که زنجیره های تأمین جهانی به دنبال ثابت نگه داشتن کیفیت هستند در حالی که در هر مرحله هزینه های کمتری را تحمل می کنند. این امر منجر به خطر تمرکز قابل توجهی از نظر جغرافیایی و فروشندگان بیشتر شرکت ها شده است. به عنوان مثال ، در این دوره،چین با کاهش مقیاس و ایجاد تأثیرات ضروری در تأمین که امروز شاهد آن هستیم ، عدم مقاومت در این روش را آشکار کرده است. یک نیاز شدید

برای توزیع ، هماهنگی و قابل ردیابی بیشتر اجزا در چندین جغرافیا و فروشندگان ضمن حفظ صرفه اقتصادی وجود دارد. این امر مستلزم ایجاد بسترهای جهانی است که از فن آوری های پیشرفته ای مانند 5G ، رباتیک ، اینترنت اشیا و بلاکچین برای کمک به اتصال چندین خریدار با چندین فروشنده به طور قابل اعتماد در یک شبکه مشبک از زنجیره های تأمین استفاده کنند. این امر همچنین تأثیر به سزایی در پذیرش اتومبیل های خودران و هواپیماهای بدون سرنشین تحویل خواهد داشت زیرا تقاضا برای تجارت الکترونیکی از تعداد رانندگان مورد نیاز برای تحقق آنها پیشی خواهد گرفت. مشکوکین معمول به پلتفرم B2B مانند آمازون و علی بابا احتمالاً در دهه آینده قدم برمی دارند و برای مالکیت این اکوسیستم که پیچیده ترین زنجیره تأمین است رقابت می کنند.

بوروکراسی های دیجیتال به جریان اصلی تبدیل می شوند

شیوع Covid-19 باعث شده است که بوروکراسی های دولتی سریعتر از گذشته وارد عمل شوند. چین با ساخت بیمارستان 645،000 فوت مربع در عرض 10 روز فقط در ووهان رکورد زد. کره جنوبی با آزمایش سریع بیش از 200000 نفر از شهروندان خود و استفاده از تلفن های هوشمند برای برچسب گذاری حرکت افراد آلوده - از طریق بروزرسانی های بی درنگ ، به افراد غیر آلوده هشدار داد. در صورت وجود شهرهای هوشمند در جهان ، همه این تلاش ها و همچنین شفافیت تأثیرات بیولوژیکی می توانستند تکمیل یابند. بر اساس آخرین مطالعه دانشگاه گلاسگو ، از مجموع 5500 شهر بزرگ ، فقط 27 شهر در این منطقه پیشرو محسوب می شوند. در واقع دولت ها از تجربه Covid-19 می آموزند ، و این آموخته ها سرمایه گذاری را به نفع شهرهای هوشمند تغییر خواهد داد زیرا داشتن آنها برای مدیریت بهتر رویداد بعدی قو سیاه بسیار حیاتی است بازیگران اصلی که از این تغییرات بهره مند می شوند ، دولت های هوشمند ، شرکت های متمرکز مانند سیسکو ، مایکروسافت و زیمنس و همچنین استارت آپ های شهر دیجیتال در سراسر اروپا و ایالات متحده هستند.

حمایت از سلامت روان به صورت مقیاس دیجیتالی ارائه می شود

مطمئنا Covid-19 تسریع کننده کار از راه دور و همچنین آموزش آنلاین خواهد بود. آنچه که دشوار است فهم این است که چه اتفاقی خواهد افتاد هنگامی که اکثریت نیروی کار نیاز به دانش همکاری از راه دور ، به مدت نامحدود دارند. این احتمال وجود دارد که این نیاز بر روحیه ، بهره وری و سلامت روان کارگران در سراسر جهان تأثیر بگذارد و مشاغل باید خود را برای آن آماده کنند. این روز ها برای شرکت هایی که به دنبال افزودن نیروی فیزیکی بجای دیجیتالی درمحل کار خود هستند ، دایره انتخاب محدود است در مقابل تعداد انگشت شماری از شرکت های فن آوری ، مانند Github و Automattic ، که عمدتا بر روی یک مدل همکاری از راه دور کار می کنند ، می توانند بینش و توانایی های خود را برای کمک به سایر شرکت ها برای کنار آمدن با شرایط ارائه دهند،همچنین چندین استارت آپ بهداشت روان مانند Braive و Moment Pebble می توانند در حل مشکل انزوا دو برابر عمل کنند ، در حالی که برنامه های شبکه های تجاری مانند Ripple می توانند به حل چالش های راهنمایی و توسعه کمک کنند.

جهانی پس از ویروس کرونا

Covid-19 یک شوک وحشتناک برای اقتصاد جهانی و همچنین هزاران نفر از افراد و خانواده هایی است که تحت تأثیر آن قرار گرفته اند. شرکت ها در کوتاه مدت باید مطمئن شوند که سلامت و ایمنی کارگران ، شرکا و تامین کنندگان آن در درجه اول قرار دارد. در طولانی مدت ، Covid-19 به طور غیرقابل بازگشتی رقابت کسب و کارها را در دهه آینده تغییر خواهد داد . شرکت هایی که از این تغییرات اساسی استفاده می کنند موفق می شوند و شرکت هایی که این کار را انجام ندهند کسیخته خواهند شد.