• اسلاید1
  • 1

محل های کار اجتماعاتی هستند که بر اساس روابطی که با همکاران خود برقرار کرده ایم ساخته شده اند. وقتی این روابط قوی باشد ، می تواند منبع انرژی ، یادگیری و حمایت باشد. اما هنگامی که شکستگی می یابند ، حتی به طور موقت ، به منابع ناامیدی تبدیل می شوند که هم به افراد و هم به سازمان ها آسیب می رسانند .

ممکن است حضور هشت ساعت و شاید بیشتر در محل کار و گذراندن این ساعات با همکاران آن هم هر روز گاهی اوقات سخت و دشوار باشد چه رسد به اینکه اگر با روابط منفی بین همکاران یا تیم خود سر و کار دارید.
مبارزه با روابط نامناسب در محیط کار می تواند بر رضایت از کار شما و همچنین دیگران تأثیر مخربی بگذارد خبر خوب این است که برخی مراحل عملی برای تبدیل روابط کاری منفی به روابط مثبت وجود دارد.
به علت اصلی برسید

 


دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود شما و یک همکار با هم رابطه برقرار نکنید. این که آیا شما آنها را به روش اشتباه مالش می دهید یا بالعکس ، به دنبال علل احتمالی باشید که می تواند منجر به یک رابطه حرفه ای ناسازگار شود ، مانند:
•عدم برقراری ارتباط موثر با یکدیگر
• سبک های کاری ناسازگار
• تفویض اختیار ناعادلانه


صمیمت بیش از حد
وقتی کارمندان از شغل خود لذت می برند و از آمدن به محل کار خود خوشحال می شوند ، معمولاً کنار آمدن با آنها راحت تر است. آن دسته از کارمندان که از کارخود ناراضی هستند ، اصطکاک و کششی را ایجاد می کنند که منجر به منفی و روابط دشوار می شود. طبق گزارش "گالوپ بیزنس ژورنال" ، تنها 29 درصد از کارگران آمریکایی مشغول کار هستند و از موقعیت و کاری که انجام می دهند احساس خوبی دارند. بقیه بی تفاوت کارشان را نجام میدهند یا ناراضی هستند و این را اعلام میدارند
حتی اگر کارفرمای شما، دوستی را در محل کار تشویق کند ، همیشه این اتفاق نمی افتد. در عوض ، حسادت و خصومت آشکار غالباً جایگزین نزدیکی برخی از کارمندان با همکارانشان می شود. روابط منفی می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود ، از تفاوتهای شخصیتی مشخص تا تصورات و تعصبات از پیش تعیین شده است در این راستا کارمندان ناراضی به جای اینکه بفهمند برای شادتر بودن در کار چه کاری می توانند انجام دهند ، کنار می کشند و می گویند که محیط کار جایی برای دوستی نیست و آشنایی بیش از حد با همکاران فقط مشکلاتی را به دنبال دارد.

خیلی اوقات ، روابط بد به دلیل پیش فرض های نادرست شکل می گیرد. این می تواند باعث شود شما با دید منفی خود ، خصومت را تشدید کنید ، که منجر به بی اعتمادی و عادات ضعیف کار می شود همچنین روابط می تواند پس از صمیمی شدن بیش از حد با همکاران و پایان دادن به رابطه ، تلخ شوند.
هنگامی که عوامل اصلی منفی بین خود و همکارتان را شناسایی کردید ، می توانید به دنبال راه هایی برای بهبود ارتباطات ویا اجرای فرایندهای یک رابطه کاری هماهنگ تر باشید.


گوش دادن فعال را تمرین کنید
پرداختن به دغدغه ها و مسئولیتهای شخصی شاید این اجازه را ندهد که اوقت بگذاریم و به نیازها و درخواست های دیگران گوش دهیم. اطمینان حاصل کنید که به نظرات همکاران خود اهمیت می دهید و اگر این شما هستید که احساس می کنید صدای شما شنیده نمی شود ، از بیان دیدگاه خود در زمان های مناسب نترسید. اگر به سختی می توانید با یک همکار خود یک صحبت کوتاه کنید، آن را به زمان و موقعیت مناسب موکول کنید ولی حذف نکنید.

هوش هیجانی خود را تقویت کنید
هوش هیجانی توانایی مدیریت و درک احساسات شما است ، و داشتن مهارت در کار و همچنین زندگی یک مهارت حیاتی است. وقتی وارد فضای کاری می شوید اغلب احساسات در خانه باقی می مانند و این می تواند نه تنها بر مشاغل بلکه کارمندان نیز تأثیرات منفی بگذارد.
در حالی که در محل کار خود هستید ، بر خودآگاهی و درک احساس خود در موقعیت های مختلف تمرکز کنید. شاید تعجب کنید که چگونه شرایط خاصی واکنش هایی مثل یک بدخلقی کوتاه در شما ایجاد می کند که تأثیرات منفی بر روابط کاری شما میگذارد. با شناسایی این عوامل از پیش ، می توانید در جهت مدیریت موثرتر آنها تلاش کنید.

به عنوان یک تلنگر بدانید ، هوش هیجانی با همدلی مرتبط است است. به خصوص هنگام تصمیم گیری و مکالمه رو در رو حتماً احساسات دیگران را در نظر بگیرید


بپذیرید که همه روابط کاری کامل نیستند

برخلاف دوستی ها ، بیشتر اوقات شما نمی خواهید روابط شغلی خود را بسط دهید. به ناچار ، شما در طول زندگی کاری خود با افرادی کار خواهید کرد که با انها صمیمیتی نداربدو فقط یک جا کار میکنید . این یک برخورد شخصیت ، سبک های مختلف کاری یا هر چیز دیگری باشد که بر روابط شما با یک همکار تأثیر منفی می گذارد ، گاهی اوقات ناسازگاری اجتناب ناپذیر ایجاد می کند
صرف نظر از این ، محترمانه بودن ، باهوش بودن از نظر عاطفی و گوش دادن به دیگران پایه خوبی برای ایجاد و حفظ روابط مثبت در محیط کار است.