• اسلاید1
  • 1
کارهایی که بهتر است پیش از کارآفرین شدن عاشق آن ها باشید(2)

ورشکسته شدن


دو راه اولیه شروع یک استارتاپ این است که یا خودتان کار را راه‌اندازی کنید یا سرمایه خارجی جذب کنید. گاهی برای راه‌اندازی باید سرمایه جذب کرد. زمانی که شما خود در حال راه‌اندازی کار هستید، اغلب از پس‌اندازهای خود استفاده می‌کنید و احتمالا حقوق دریافت نمی‌کنید. پس از جذب سرمایه خارجی، درآمد خواهید داشت؛ اما این مقدار هم احتمالا خیلی زیاد نخواهد بود. سرمایه‌گذاران از شما انتظار دارند پول آن‌ها را محتاطانه خرج کنید. به‌هرحال، احتمال زیادی وجود ندارد که در پنج سال اول استارتاپ خود بتوانید با ولخرجی زندگی کنید. در شرکت‌های سیلیکون ولی مشاهده کارآفرینانی با میلیون‌ها دلار پول در بانک، که سبک زندگی‌هایی فروتنانه دارند متداول است؛ بنابراین اگر به خاطر درآمد خیلی بالا می‌خواهید کارآفرین شوید (که امیدواریم این‌طور نباشد)، آماده باشید تا هزینه‌های لازم را بپردازید.

صرف هزینه بیشتر برای داشتن سفر کاری راحت
احتمالا هیچ کس از پرواز به عنوان مسافر خوشش نمی‌آید. البته، شاید خلبان‌هایی باشند که شغل خود را دوست دارند؛ اما مطمئن باشید آن‌ها هم اعتراف می‌کنند نمی‌توانند پرواز کردن را به عنوان مسافر تحمل کنند. نکته مهم این است که همیشه مشتری نزد شما نمی‌آیند؛ به ویژه زمانی که در حال شروع کار خود هستید، به کمک دیگران نیاز خواهید داشت. بنابراین شما باید برای شرکت در نمایشگاه‌های تجاری یا کنفرانس‌ها، ملاقات با سرمایه‌گذاران، استخدام، ملاقات با کارمندان قراردادی، شرکت در رویدادها و موارد دیگر با هواپیما سفر کنید.آن‌چه در این جا مهم است، بهینه‌سازی راحتی پرواز (مثلا طول کلی پرواز و زمان برخاستن هواپیما) به‌جای پس‌انداز کردن ۱۰۰ دلار است. شما نمی‌دانید این ۱۰۰ دلار در سه ماه آینده کجا است، اما زمان شما، هوشیاری شما در قرار ملاقات و انعطاف‌پذیری به منظور عدم خستگی از کار، می‌تواند شما را به موفقیت یا عدم موفقیت برساند.

ریسک
اگر کلمه‌ای به جز «رشد» برای توصیف استارتاپ‌ها وجود داشته باشد، آن کلمه «عدم قطعیت» است. شما همیشه در معرض تغییرات بازار، کاربران، راه‌های فرار و سرمایه‌گذاران هستید. نمی‌دانید آیا چیزی که در حال حاضر زندگی شما را به خود مشغول کرده است، هشت ماه دیگر هم وجود دارد یا خیر؛ بنابراین برنامه‌ریزی برای آینده دشوار است.شما نمی‌دانید در ماه آینده رشد خواهید داشت یا خیر. نمی‌دانید مدل کسب‌وکاری که در حال آزمایش آن هستید به شما سود می‌رساند یا تمام سرمایه شما را بر باد می‌دهد. پس آماده تحمل سختی‌ها باشید. هدف شما تمرکز برای ماندن بروی قله است. در این راه، شما باید از موانع پیش روی خود بگذرید و آماده روبرویی با موانع باشید.

حرکت سریع
ارزشمندترین منبع شما به عنوان یک کارآفرین زمان است. شما با ساعت در حال مسابقه هستید و در این حین نباید پول خود را از دست بدهید، نباید از رقبای خود در بازار شکست بخورید، باید هزینه فرصت‌های خود را حداقل کنید و باید سریع رشد کنید. از آن‌جایی که احتمالا این راه را با پول زیادی شروع نکرده‌اید، باید نقش‌های متعددی را بپذیرید؛ بنابراین زمان زیادی نخواهید داشت.موسیقی‌دانی را فرض کنید که هفته‌ها است چیزی ننواخته است. دوستان و خانواده خود را کم‌تر از آن‌چه می‌خواهد، دیده است. در ۱۲ ماه اخیر تنها چند فیلم تماشا کرده، در حالی که قبلا در هفته یک یا دو فیلم می‌دیده است. کارآفرین شدن به معنی گذشتن از خیلی از علایق خود است.برای ناپدید شدن و به زیرزمین رفتن آماده شوید. برای خواب کم آماده شوید. به دوستانی که پس از بچه‌دار شدن ناگهان کم‌پیدا شده‌اند و همیشه خسته هستند، فکر کنید. بله! اگر شما کارآفرین شوید هم همین اتفاق برایتان رخ می‌دهد. داشتن یک استارتاپ مانند داشتن یک نوزاد است؛ اما بسیاری از والدین می‌گویند بچه‌دار شدن یکی از بهترین کارهایی است که تا به حال کرده‌اند و ممکن است این کار را بار دیگر هم با اشتیاق انجام دهند.این زمان یکی از مواقع نادر در زندگی است که شما در عمق آن گم می‌شوید و با دانایی بیشتر به دنیای واقعی بازمی‌گردید.

یاد گرفتن چیزهای جدید
یاد گرفتن، یکی از بهترین بخش‌های کارآفرینی است. از نظر آماری، بسیاری از استارتاپ‌ها موفق نمی‌شوند. با این وجود، آن‌چه تمامی کارآفرین‌ها در آن «برنده» می‌شوند، سبد جدید و بزرگی از تجربه و مهارت است. داشتن نقش‌های متعدد بازاریابی، منابع انسانی، حسابداری، قیمت‌گذاری، توسعه کسب و کار، راه‌اندازی کسب و کار، مدیریت محصول و غیره، شما را به یادگیری چیزهای زیادی در زمان کوتاهی وادار می‌کند.خوشبختانه، هم‌اکنون حجم زیادی از اطلاعات در دسترس شما است. فرهنگ دنیای استارتاپی امروزه شفاف شده و این مزیت جالب توجهی است. با وجود کمبود زمان، کارآفرینان باید چند ساعت در هر روز را به مطالعه (و بقیه روز را به کار) اختصاص دهند. شما باید در حالت خروجی باشید، اما باید برای کسب دانش به حالت ورودی خود هم بروید، که برای شما سودمند است.

با اطمینان فروختن
اگر شما فروختن را دوست ندارید، شاید کسب و کار فروش مناسب شما نیست. همین‌طور اگر صحبت کردن در برابر جمعیت را دوست ندارید، احتمالا نباید مدیر عامل شوید.شما باید دیدگاه و رهبری خود را به تیمتان نشان داده و محصول خود را به کاربرانتان، سرمایه‌گذاران و شتاب‌دهندگان بفروشید. احتمالا باید در برابر جمعیت در رویدادهای مختلف سخنرانی کنید و شاید از شما درخواست شود مصاحبه‌هایی انجام دهید. نباید خیلی خجالتی باشید وگرنه ضربه می‌خورید.حتی اگر اعتماد به‌ نفس را به‌ صورت طبیعی در خود ندارید، مؤسس یک استارتاپ بودن به شما فرصت مناسبی می‌دهد تا آن را در خود به وجود آورید. این کار نه الزاما از طریق موفقیت، بلکه به این دلیل رخ می‌دهد که یاد می‌گیرید برای عقب نماندن از رقبا، به‌سرعت از اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

انجام قراردادها، مسائل قانونی و حسابداری
اگر شنیدن این کلمات باعث شد چشم‌هایتان را به سمت سقف بچرخانید، بدانید افراد دیگری هم مانند شما هستند. خوشبختانه وب‌سایت‌هایی مثل inDinero، waveaccountingو ... انجام حسابداری را ساده‌تر از همیشه کرده‌اند.

تطبیق
یکی از بهترین اثراتی که کارآفرینی می‌تواند بر شخصیت شما داشته باشد، آموزش تطبیق‌پذیری، باز بودن در برابر دریافت داده و بازخورد است. کله‌شق بودن در مورد دیدگاهتان بدون توجه به اطلاعات جدیدی که دریافت کرده‌اید، می‌تواند مانعی در برابر موفقیت شما باشد. این نکته بخش مهمی از متدلوژی استارتاپ ناب است که بسیاری از استارتاپ‌های جهان از آن استفاده می‌کنند.حتی اگر نمی‌خواهید همواره در حال تغییر و تحول باشید، باید منعطف شوید. در مقایسه با شرکت‌های بزرگ، چابک بودن شما یک مزیت خواهد بود. دانستن این که اشتباه می‌کنید، شما را قادر می‌سازد به عنوان یک رهبر و یک انسان، راه خود را پیدا کنید.

به‌عنوان یک کارآفرین شما کارهای زیادی در شرکت انجام می‌دهید. در روزهای اولیه باید اولویت‌بندی انجام دهید. پس از آن، احتمالا متوجه می‌شوید بسیاری از کارهای نوشته شده در فهرست را خودتان انجام خواهید داد. البته اگر خوش‌شانس باشی، یک یا دو نفر دیگر را هم می‌یابید که در این راه همراه شما باشند.