• اسلاید1
  • 1

کارآفرین ریچارد برانسون خطاب به جوانان

در طول دهه های گذشته، ریچارد برانسون به عنوان کارآفرین هیچ وقت اطمینان از موفقیت خود و برند خود را از دست نداده است. این اتفاق او را به فردی الهام بخش برای کارآفرینان جوانی که به دنبال شروع کسب و کار خود هستند تبدیل کرده است. برانسون بر این عقیده است که "بیشتر جوانانی که ایده ی درخشانی در سر دارند در آخر در می یابند که 99 درصد مردم به آن ها خواهند گفت که قبلا ایده ی آن ها مطرح شده است، و یا ایده خوبی نیست و یا به ناامید کردن آن ها می پردازند. در آخر شما باید اهمیتی به این موارد ندهید و فقط کار خود را انجام دهید!"

 

کارآفرین به فردی اطلاق می گردد که کسب و کار شخصی خود را آغاز نماید. در حقیقت کارآفرینی، فرآیند آغاز یک کسب و کار برای سودآوری یا تامین نیازهای اجتماعی است.
یک کارآفرین کسی است که یک مدل کسب و کار را توسعه می‌دهد، سرمایه فیزیکی و انسانی لازم برای شروع یک سرمایه‌گذاری جدید را فراهم می‌کند، آن را عملیاتی می‌کند و مسئولیت موفقیت یا شکست آن را بر عهده می گیرد. به‌عبارت دیگر، کارآفرین علاوه بر خلق یک شرکت جدید، ریسک‌پذیر و نوآور است در حالی‌که مدیر حرفه‌ای تنها اجراکننده است.

برانسون از سنین نوجوانی به کارآفرینی علاقه داشت و رویای موفقیت را در سر می پروراند. ریچارد برانسون در سن 15 سالگی، علاقه زیادی به کارآفرینی داشت. در مقطع دبیرستان ترک تحصیل کرد و اولین کسب و کار خود را آغاز کرد. این کسب و کار مجله ای دانش آموزی برای فعالان نوجوان با نام دانش آموز بود.
چهار سال بعد، در سال 1970 در دومین تجربه، برانسون شروع به فروش آلبوم های موسیقی از طریق ایمیل کرد. در سال 1971، او اولین فروشگاه فروش آلبوم های موسیقی خود را افتتاح کرد. در سال 1972، او استودیوی ضبط موسیقی را افتتاح کرد و در نتیجه در سال 1973، برند موسیقی شخصی خود را به وجود آورد. امپراطوری کسب و کار گروه ویرجین زمانی آغاز شد که برانسون هنوز 24 ساله نشده بود.
امروزه، گروه ویرجین یک سازمان عظیم بین المللی متشکل از 350 شرکت است که به حوزه صنایع سرگرمی، مسافرت و تلفن همراه وابسته است.

برانسون اظهار کرد که" مواجهه با مشکلات بزرگ و شرایط دشوار یکی از علایق من در زندگی است. من دوست دارم زندگی را در حد اعلی تجربه کنم".
همه ی ایده های برانسون موفق آمیز نبوده اند. خطوط هوایی ویرجین و موبایل ویرجین مهم ترین کسب و کار برانسون در حال حاضر هستند. اما ویرجین کولا را به خاطر دارید؟ با ریسک پذیری بالا ناکامی عمومی را بدست آورد. برانسون پشتیبان سری برای موفقیت در آستین دارد " عزم و اراده حتی زمانی که شکست اجتناب ناپذیر است".

"اگر اراده کافی دارید، احتمالا در کار خود موفق خواهید بود، این به این دلیل است که از موقعیت هایی که موفقیت آمیز نبوده اند درس گرفته اید"، در ادمه برانسون اظهار می کند که" مهم ترین مسئله در موفقیت این است که با شکست و ناکامی دلسرد نشوید و از تلاش دست برندارید".

گردآورنده: مجید مظفری زاده