• اسلاید1
  • 1
 بهبود ارتباط در محیط کار با هر شخصیتی

در هر محیط کاری،‌ همکاران بدقلق پیدا می‌شوند. کار کردن با همکاران، مدیران، مشتریان و دوستانی که ارتباط در محیط کاری را چالش‌برانگیز می‌کنند، هنری است که ارزش یادگیری دارد. نحوه عمل در موقعیت‌های پیچیده کاری درعین پرچالش بودن، تجربه ارزشمندی است. با ارتقای توانایی خود در اصلاح ارتباط در محیط کار می‌توانید اخلاق نیک را ترویج داده و محیط کار خود را بهبود ببخشید. با بهره‌گیری از این رهنمودها می‌توانید مهارت خود را در کار با افراد بدقلقی که در محیط کاری بر سر راهتان قرار‌می‌گیرند ارتقا دهید.

‌‌می‌توانید چهار نکته ابتدایی را در بخش اول این مطلب بخوانید.

۵. نحوه کار کردن با دیگران برای بهبود ارتباط در محیط کار

ارتباط شما با همکارانتان هم می‌تواند به پیشرفت شغلی شما کمک کند و هم آن را از بین ببرد. بدون ارتباطات موثر، مدرک و تجربه و عنوان ضامن پیشرفت شما نخواهد بود. با دقت به این نکته سعی کنید همواره در مشکلات راهگشا باشید و به نحوه برقراری ارتباط کلامی و غیر کلامی خود دقت کنید.

۶. نحوه مدیریت مباحث دشوار برای بهبود ارتباط در محیط کار

ارائه بازخورد سازنده برای بهبود ارتباط در محیط کار لازم است، ولی اصلا آسان نیست. برای انجام موفق این مهم، اول برای ارائه بازخورد اجازه بگیرید. با یک مقدمه مناسب شروع کنید و فورا بازخورد خود را ارائه نکنید. پس از ارائه مقدمه مناسب، بازخورد خود را به صورت ساده و مستقیم بیان کنید. توضیح دهید که از تغییر رفتار فرد چه انتظاری دارید و در مورد نتیجه مورد قبول توافق کنید. بعدا هم اجرای توافقتان را پیگیری کنید تا نتیجه مورد نظر حاصل شود.

۷. نحوه برخورد با عادات نامناسب همکاران برای بهبود ارتباط در محیط کار

بهتر است برای چنین مواردی با یک مقدمه مناسب شروع کنید و سعی کنید ابتدا شرایطی فراهم کنید که مخاطبتان در شرایط آرام و مناسبی قرار بگیرد. مثلا با حال و احوال و اندکی گفتگوی جانبی بحث را باز کنید. وقتی احساس کردید فضا برای گفتگو مناسب است، به صورت مستقیم مشکل را شرح دهید و از حاشیه رفتن در مورد خود موضوعی که آزارتان می‌دهد، بپرهیزید. اگر رفتاری که آزارتان می‌دهد بر کار تاثیر دارد، نحوه این تاثیر را شرح دهید و اشاره کنید که رفتار مذکور چه تاثیری بر دیگران و مشتریان دارد. البته باید تفاوت فرهنگی را هم در نظر بگیرید. امکان دارد خیلی از کارهای پسندیده در یک فرهنگ، در فرهنگ دیگر ناپسند باشد. برخی موارد هم مانند بوی بد دهان ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد و چه بسا که بازخورد شما منجر به نجات جان فرد شود. چه بهتر که طی یک مکالمه بالغانه برای تغییر عادات و حالات ناخوشایند به توافق برسید تا اینکه فرد درگیر گوشه و کنایه دیگران شود و مورد توهین و تمسخر قرار بگیرد.

۸. نحوه کارکردن با رئیس بدقلق برای بهبود ارتباط در محیط کار

کار کردن با رئیسی که کار شما را به اسم خود جا می‌زند، زیاد ایراد می‌گیرد یا‌ مدیریت جزءنگر دارد باعث می‌شود تا انگیزه خود را از دست بدهید و بهره‌وری پایین‌تری داشته باشید. برقراری رابطه خوب با رئیستان، فرآیند را برایتان آسان‌تر می‌کند. سعی کنید رئیستان را بشناسید. بفهمید چه نوع آدمی است، چه نگرانی‌ها و اهدافی دارد و از چه چیزهایی خوشحال می‌شود. اولویت‌های خود را با اولویت‌های رئیستان هماهنگ کنید و بررسی کنید که چگونه می‌توانید نگرانی‌های او را بهتر برطرف کنید. همچنین تلاش کنید که به جای تمرکز بر نکات منفی رئیستان بر نکات مثبت او تمرکز کنید و هر گاه کار خوبی انجام می‌دهد، از کارش تعریف و تمجید کنید. افراد را نمی‌توان تغییر داد،‌ تغییر یک انتخاب شخصی است. بهتر است به جای تلاش برای تغییر او، روش کاریش را بشناسید و به واکنش‌ها و حالاتش واقف شوید و ارتباط خود را بر اساس روشهایی که واکنش مثبتی را در رئیستان برمی‌انگیزد مدیریت کنید. از رئیس خود بازخورد بگیرید و جلسات هفتگی با او داشته باشید. وقتی متوجه شدید که چه نکاتی در رئیستان آزارتان می‌دهد، بررسی کنید که آیا رئیستان از این ویژگی‌های خود آگاه است یا خیر. در زمانی مناسب مودبانه نیازهای خود را شرح دهید. از مدیر خود بپرسید که چگونه می‌توانید بهتر به او کمک کنید تا به اهدافش برسد و به دقت به صحبت‌های گوش دهید. با توجه به صحبت‌هایتان سعی کنید به توافق مشترکی برسید که چه تغییراتی باید اعمال شود. اگر پس از تمام این تلاش‌ها شرایطتان بهتر نشد، با توجه به اوضاع، انتقال به بخش دیگر و یا یافتن کار دیگری را بررسی کنید.

۹. تقویت کار گروهی با همکاران برای بهبود ارتباط در محیط کار

داشتن روابط عمومی خوب از رموز ربودن دل همکاران است. در برقراری ارتباط با دیگران، روشی که آنان برای ارتباط می‌پسندند را پیدا کرده و با همان روش با آنها ارتباط برقرار کنید. مثلا بعضی افراد ملاقات رو در رو را ترجیح می‌دهند و برعکس بعضی ها ترجیح می‌دهند به جای صرف وقت بیشتر در یک جلسه با دریافت یک ایمیل کوتاه از درخواست شما با خبر شوند. برای وقت دیگران ارزش قائل باشید. حد و مرز زمان کاری و زمان شخصی افراد را رعایت کنید و حتی در زمان کاری هم وقتی سر همکارتان شلوغ است، کارش را قطع نکنید. قبل از گرفتن وقت دیگران برای درخواست کمک، سعی کنید با اندکی جستجو، خودتان جواب را پیدا کنید. در مورد مطالبی که در شبکه های اجتماعی خود منتشر می‌کنید دقت کنید و روابط حرفه‌ای را در این شبکه‌ها رعایت کنید. سعی کنید اصول روابط اجتماعی محیط کار خود را رعایت کنید. با همه معاشرت کنید ولی درگیر شایعات نشوید و به خصوص از کارتان در محیط کاری شکایت نکنید. بی‌طرفی خود را حفظ کنید و وقتی مشکل کاری پیش می‌آید انگشت اتهام خود را به سمت دیگران را نگیرید.

۱۰. نحوه برخورد با شایعه برای حفظ رابطه در محیط کار

شایعه در اکثر محیط‌های کاری وجود دارد. بعضی از مدیران، چشم خود را روی شایعه می‌بندند و برخی خود به شایعه پردازی می‌پردازند. شایعه ممکن است به کار شما ضربه بزند یا احساسات شما را خدشه دار ‌کند و به انگیزه کاری شما صدمه بزند. در مرحله اول نباید به شایعه دامن زد. در برخورد با شخص شایعه‌پراکن نیز در مورد رفتار او اقدام کنید و نه در مورد خود فرد. می‌توانید بگویید من در مورد شایعه‌ای که شنیده‌ام نگرانم و می‌خواهم راهی برای قطع شایعات پیدا کنم به جای اینکه بگویید شما فرد شایعه پراکنی هستید و رفتار زشتی دارید. شایعه معمولا جزئیات دقیقی ندارد و با سوال پرسیدن می‌توانید بی اساس بودن آن را نشان دهید. دیگران را هم نصیحت نکنید که چرا شایعه پراکنی می‌کنند زیرا نصیحت صرفا به بدتر شدن رابطه‌تان می‌انجامد.